خرید فایل(معماری ایران قبل از اسلام 15 ص)

معماری ایران قبل از اسلام 15 ص,دانلود معماری ایران قبل از اسلام 15 ص,دانلود تحقیق معماری ایران قبل از اسلام 15 ص,دانلود تحقیق در مورد معماری ایران قبل از اسلام 15 ص,معماری ایران قبل از اسلام,معماری ایران,دانلود معماری ایران قبل از اسلام,دانلود تحقیق معماری ایران قبل از اسلام,دانلود بررسی معماری ایران قبل از اسلاممعماری ایران قبل از اسلام 15 ص|40217243|hyk40089539|
نمونه ای دیگر از بهترین فایل ها با عنوان معماری ایران قبل از اسلام 15 ص آماده دریافت می باشد.

تحقیق

مقدمه :

تاریخ معماری ایران به دو بخش اصلی ، معماری قبل و بعد از اسلام تقسیم می شود. دین اسلام كه در حدود 1400 سال پیش در ایران مستقر شد با توجه به جهان بینی خاص خود آثار معماری بعد از اسلام ایران را تحت تاثیر قرار داد و به آن كیفیت جدیدی بخشید ، با این حال پیوند محكمی بین این دو بخش معماری ایران وجود دارد.

هر دو بخش معماری ایران، چه بخش قبل از اسلام كه دو دوره درخشان طولانی و چندین صد ساله هخامنشی و ساسانی را در بر می گیرد و چه بخش بعد از اسلام كه حداقل تا زمان صفوی ، یعنی در یك دوره هزار ساله ، سیر تكاملی مستمری داشته است، از قسمت های مهم تاریخ معماری جهان به حساب می آیند .

چکیده :

ایران دارای میراث بزرگ معماری جهان است. از كهن ترین بنای مهم معماری ایران یعنی زیگورات چغازنبیل كه در حدود 1250 سال قبل از میلاد مسیح بنا شده است تا بناهای دوره معاصر ایران ، تاریخی بیش از 3 هزار سال را در بر می گیرد . در تمامی این زمان طولانی یك جریان قوی و مهم معماری در این كشور وجود داشته است و به جرات می توان گفت كه در تمامی دوره های تحول تاریخ معماری تا آستانه معماری معاصر، آثار زیادی در گوشه و كنار این سرزمین كهن وجود دارد كه سهم بزرگی را در شكل دادن و پیشبرد جریان معماری جهان به عهده داشته اند.

در این مقاله به بررسی بیشتر معماری قبل از اسلام می پردازیم .

معماری ایران قبل از اسلام

معماری ایلام قدیم:

تا پیش از آمدن مادها و پارسها تا حدود یک هزار سال پیش از میلاد ، تاریخ سرزمین ایران به تقریب منحصر به تاریخ ایلام بوده است.

تنها اطلاع ما از معماری (به ویژه شکل معابد) از نقش مهرهایی است که از دوران اولیه ی ایلام به جای مانده و آن یک نقش برجسته مربوط به نینوا در آشوری متاخر است در این نقش برجسته معبدی به صورت یک بنای مربع مستطیل بلند بر یک شالوده ی ایوان دار نشان داده شده، نمای جلوی دارای روزنه هایی بوده است. در قسمت پشت ممکن است پله هایی برای دسترسی به معبد وجود داشته است. در نمای آن دو چهار چوب در بلند دیده می شود که در سمت چپی را یک پرده ی نی ایی آنرا از نور آفتاب محافظت می کند. احتمالاً مدخل ورودی بوده است و در سمت راست شاید نمایی از یک در بوده است جالبترین ویژگی معماری این معبد سه شاخ بزرگ است که در دو طرف دیوارهای معبد نصب شده است و این ما را به یکی از عجایب ساختمان معابد ایلامی متوجه می سازد.

زیگورات چغارنبیل

آثار باستانی چغازنبیل در دشت خوزستان و در فاصله حدود سی کیلومتر در جنوب شرقی شهر شوش در کرانه ی غربی رودخانه دز واقع شده است این آثار شامل زیگورات یا معبد عقلیمی است که به وسیله ی او نقاش گال پادشاه مقتدر ایلامی برای خدای اینشوشیناک در حدود 1265 ق.م ساخته شده است.

زیگورات چغازنبیل کهن ترین اثر معماری ایرانی می باشد که دارای ابعاد و خصوصیات خیره کننده است و با اهرام مصر برابری می کند.

معماری ماد:

در حدود هزاره ی اول پیش از میلاد بود که گروههایی از اقوام آریایی به ایران مهاجرت کردند. مادها در سده ی هفتم پیش از میلاد به رهبری خشتریته (خراآورت) نخستین پادشاهی خود، پس از ایلامیها در این سرزمین بنیاد گذاشتند.


مطالب دیگر:
📝تحقیق عوارض عصبانیت و راه های کنترل آن📝تحقیق خودکشی📝تحقیق دختران فراری📝تحقیق روان شناسی نوجوانان📝تحقیق روان شناسي و شخصیت📝بسته کامل آموزش درس اول زبان انگلیسی پایه نهم (شخصیت: PERSONALITY)📝بسته کامل آموزش درس دوم زبان انگلیسی پایه نهم (مسافرت: TRAVEL)📝بسته کامل آموزش درس سوم زبان انگلیسی پایه نهم (جشنواره ها و مراسم: FEATIVALS AND CERMONIES)📝بسته کامل آموزش درس چهارم زبان انگلیسی پایه نهم (خدمات: SERVICES)📝بسته کامل آموزش درس پنجم زبان انگلیسی پایه نهم (رسانه ها: MEDIA)📝بسته کامل آموزش درس ششم زبان انگلیسی پایه نهم (سلامتی و جراحات: HEALTH AND INJURIES)📝مجموعه جزوه ها و کتابچه های آموزشی ساخت و نگهداری از بونسای (درختان مینیاتوری)📝پاورپوینت فصل دوم کتاب مدیریت استراتژیک منابع انسانی و روابط کار تألیف دکتر ناصر میرسپاسی📝پاورپوینت فصل سوم کتاب مدیریت استراتژیک منابع انسانی و روابط کار تألیف دکتر ناصر میرسپاسی📝پاورپوینت رود چیست و چگونه تشکیل می گردد؟📝تحقیق زنان و خانواده📝تحقیق فرهنگ سازی برای پرورش کودک خلاق📝تحقیق كودكان استثنائي📝تحقیق عدالت اجتماعي📝تحقیق هویت📝پاورپوینت اعتیاد به مواد مخدر📝نمونه سوالات آزمون استخدامی بانک مهر ایران همراه با پاسخنامه📝تحقیق روش هاي ياددهي و يادگيري📝تحقیق عوامل موثر بر افت تحصیلی دانش آموزان دختر پایه سوم راهنمایی📝پاورپوینت فصل چهارم کتاب مدیریت استراتژیک منابع انسانی و روابط کار تألیف دکتر ناصر میرسپاسی