خرید فایل(علل و عوامل فقر در اسلام و بررسی آثار آن)

جایگاه فقر در اسلام,تعریف فقر در اسلام,تحقیق درباره فقر,تحقیق درمورد فقر,پایان نامه فقر,علل و عوامل فقر در اسلام,بررسی آثار فقر در اسلامعلل و عوامل فقر در اسلام و بررسی آثار آن|42079953|hyk40089539|
نمونه ای دیگر از بهترین فایل ها با عنوان علل و عوامل فقر در اسلام و بررسی آثار آن آماده دریافت می باشد.

هدف از این پایان نامه می باشد


مشخصات فایل
تعداد صفحات58حجم147/700 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل

این پایان نامه در مورد فقر و با موضوع می باشد. عواملي که باعث پديد آمدن فقر مي شود به دو دسته خودساخته يا انتخابي و غيرخودي يا تحميلي دسته بندي مي شود.


1. عوامل خود ساخته :
آن دسته از عواملي است که در نتيجه عملکرد فرد در زندگي اتفاق مي افتد و فرد به صورت مستقيم در آن نقش دارد . اين عوامل بدان جهت که ساخته دست آدمي است پس چنانچه دفع گردد فرد از حالت فقر نجات داده و او را از اين ورطه بيرون مي کشد . اما چنانچه اين عوامل در فرد نهادينه شده و فرد نسبت به برطرف کردن آن بي اهميت باشد پس همچنان بايد با فقر دست و پنجه نرم کند. اين عوامل در عبارتند از:


-1-1-تنبلي و بيکاري :
اينکه انسان درعين حال که صحيح وسالم است و توان کارکردن دارد خودش را به تنبلي و بيکاري بزند وکار و تلاشي براي امرار معاش خود ننمايد. بديهي است چنين انساني درزندگي با بحرانهاي اقتصادي مواجهه شده و ازمستمندان جامعه محسوب مي شود. دراين صورت سربارديگران و جامعه خواهد شدکه دردين مقدس اسلام بسيار نهي شده است و اسلام همواره انسان را سفارش به کار و تلاش نموده است و مي فرمايد: «لَيسَ لِلْاِنْسانِ اِلّا ما سَعي.» بيکاري و کم کاري افزون برآثار منفي فردي همچون فقرو کاهش درآمد، پيامدهاي ناگواري براقتصاد ملي برجاي مي گذارد. کاهش توليد، کاهش تقاضا و حاکميت نوعي کسادي درنتيجه کاهش درآمد افرادبيکار، و درپايان رکود فعاليتهاي اقتصادي وکاهش سرمايه گذاري براي دوره هاي بعد ازجمله اين پيامدهاست. .امام باقر عليه السلام نيز در اين مورد فرمودند: «َالْکَسِلُ يضِرُّ بِالدّينِ وَالدُّنيا ؛تنبلي به دين و دنياي آدمي ضرر مي رساند.»

امير مومنان عليه السلام در بياني تشبيه گونه ،تنبلي و ناتواني را عاملي براي فقر و عقب ماندگي برشمردند و فرمودند: « اِنَّ الْاَشْياءَ لِما ازْدَوَجَتْ ِازْدَوَجَ الْکَسَل ُوَ الْعَجْزُفنَتجَ بينْهَما الْفَقْرُ»آنگاه که اشياء به هم درآميزند، تنبلي و ناتواني به هم درآيد و ازآن دو، فقر زاده شود. اين سخن گهربار حضرت بيان کننده آن است که مهمترين تاثير بيکاري و تنبلي بر انسان عارض شدن فقر بر اوست فقري که او را در معرض انواع بلايا قرار داده و هم بر روح و روانش اثر گذاشته و هم بر جسم او هم زندگي دنيوي خويش را خراب کرده و هم به زندگي اخرويش صدمه مي زند.

فهرست مطالب
عوامل فقر و آثار فقر
3- 1- عوامل فقر
3-1-1- عوامل خود ساخته
3-1-1- 1-تنبلي و بيکاري
3-1-1-2- تفاقر(فقرنمايي)
3-1-1-3- ترک تقدير درمعاش
3-1-1-4- اسراف و تبذير
3- 1-1-5- گناهان
3-1-2- عوامل غير خودي
3-1-2-1 عوامل طبيعي عبارتند از
3-1-2-1-1- حوادث طبيعي
3-1-2-1-2- نقص عضو
3-1-2-1-3- ديوانگي
3-1-2-1-4- انگيزه هاي فردي
3-1-2-2- عوامل اجتماعي
3-1-2-2-1- ظلم
3-1-2-2-2-فقدان برنامه هاي اقتصادي سالم و منظم
3-1-2-2-3- جنگ
3-1-2-2-4- سقوط درآمدها
3-1-2-2-4- نابرابريهاي اقتصادي (بي عدالتي)
3-2- آثار فقر
3-2-1- آثار اجتماعي
3-2-1-1- فقر عامل سلب شخصيت
3-2-1-2- از بين برنده ظاهر انسان
3-2-1-3-انزوا
3-2-1-4- انزواي سياسي
3-2-1-5- ضعف اخلاقي و نابهنجاري‌هاي اجتماعي
3-2-1-6- ضعف اعتقاد و دينداري
3-2-2- آثار رواني
3-2-2-1-كاهش عزت‌نفس
3-2-2-2- اضطراب و تشويش‌خاطر
3-2-2-3-ياس و ناميدي
3-2-2-4-عدم اعتماد به نفس
منابع و مآخذ


"

مطالب دیگر:
📒گزارش اصول حسابداری، شرکت قند📒گزارش کارآموزی رشته صنایع غذایی، شرکت فرآورده های غذایی📒گزارش کارآموزی رشته مهندسی عمران، گودبرداري📒گزارش کارآموزی گلخانه هیدروپونیک📒گزارش کارآموزی رشته حسابداری، سازمان بورس اوراق بهاءدار📒گزارش کارآموزی رشته هتل داری، فرانت افیس Front Office📒دانلود گزارش کارآموزی رشته مدیریت، بیمارستان📒گزارش كارآموزی رشته برق، شركت مجتمع فولاد خراسان📒گزارش کارآموزی رشته كشاورزی، اداره حفظ نباتات استان فارس📒گزارش کارآموزی رشته نساجی، کارخانه مخمل ریس بازیابان📒دانلود گزارش کارآموزی رشته معماری ،منظرسازی و طراحی فضای سبز📒دانلود گزارش کار آموزی معماری، گزارش طراحی پلان📒گزارش کارآموزی رشته عمران، ساختمان بتنی📒گزارش کارآموزی رشته صنایع غذایی، محصولات لبنی📒گزارش کارآموزی مبدلهاي حرارتي نيروگاهي ، تأسيسات حرارتي📒دانلود گزارش کارآموزی رشته برق، مونتاژ مانیتور📒تحقیق نورد و توليد قطعات فولادي📒گزارش کارآموزی عمران احداث ساختمان مسكوني (جدید)📒گزارش کارآموزی خطوط در حال كار مترو در تهران📒گزارش کارآموزی رشته عمران، ساخت و ساز در مترو تهران📒گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر ، سيستم عامل Unix (بانک صادرات- دايره کامپیوتر)📒گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر، شرکت خدمات کامپیوتر📒گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر، اداره آمار📒گزارش کارآموزی کامپیوتر در شركت كامپيوتري📒دانلود گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر، آشنايي با قطعات كامپيوتر